Biuletyn Informacji Publicznej

Jesteś tutaj: Strona główna » Menu przedmiotowe » BIP dla szkół i przedszkoli » Deklaracja Ministerialna - opis najważniejszych elementów

Deklaracja Ministerialna - opis najważniejszych elementów

Deklaracja Ministrów z 11 czerwca 2006 (pełny test deklaracji PDF) zawarta w Rydze została podpisana przez Ministrów Państw Członkowskich Unii Europejskiej, przedstawicieli krajów starających się o akcesję oraz krajów kandydujących jak również przedstawicieli krajów należących do Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Spotkanie zostało zorganizowane przez Radę Europejską i Komisję Europejską Konferencji Ministerialnej.

Deklaracja liczy 46 punktów w których ministrowie zapowiadają zwiększenie wysiłków w zakresie:

  • polepszenia dostępności publikacji elektronicznych w Internecie
  • walki z wykluczeniem społecznym na jakie narażone są różne grupy społecznościowe w tym przede wszystkim osoby niepełnosprawne
  • zachęcania wszelkich stosownych władz, branż, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego do włączenia się do pracy na rzecz osób narażonych na wykluczenie społeczne.

Stwierdzają, że jedynie 3% zbadanych publicznych stron internetowych spełnia minimalne normy dotyczące dostępności, utrudniając tym samym osobom niepełnosprawnym dostęp do ich zawartości i oferowanych usług. Deklarują, że do roku 2010 powinno się zmniejszyć o połowę różnice w stopniu korzystania z Internetu, jakie występują między średnią europejską a średnią dla osób:

  • starszych,
  • niepełnosprawnych,
  • kobiet, osób słabo wykształconych,
  • bezrobotnych
  • mieszkańców regionów słabiej rozwiniętych.

Zapewniają o ułatwieniu dostępności i użyteczności technologii informatycznych i komunikacyjnych (strony internetowe) dla wszystkich osób ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Cel ten należy osiągnąć, zapewniają ministrowie, poprzez zapewnienie dostępności treści cyfrowych na wszystkich platformach tj. na różnych systemach operacyjnych, telefonach komórkowych, palmtopach, etc.

Ministrowie deklarują promowanie integracyjnej administracji elektronicznej poprzez zapewnienie dostępności wszystkich publicznych stron internetowych do roku 2010 poprzez zapewnienie zgodności z odpowiednimi ogólnymi standardami i wytycznymi dotyczącymi dostępności określanymi przez konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium) informacje o W3C po polsku.

Dążą do zapewnienia dostępności dokumentów elektronicznych dla osób niepełnosprawnych oraz udostępnienie ich w odpowiednich formatach uznanych w całej Unii Europejskiej.

Wersja do wydruku

Informacje o artykule


Tytuł dokumentu

Deklaracja Ministerialna - opis najważniejszych elementów

Data utworzenia

2009-04-07

Załączniki

Brak załączników

Osoba wprowadzająca dokument

Administrator

Osoba tworząca dokument

Administrator

Rejestr zmian dokumentu

  • [2009-04-07] Utworzenie dokumentu przez Administrator

Dokument wyświetlono

13300 razy

buy accutane acheter cialis generique spyware cell phone